By powstał dom potrzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać

Pod takim hasłem  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje ogólnopolską kampanię społeczną skierowaną do świadków przemocy.

Kampania jest realizowana w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020 i ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie go na zjawisko przemocy w rodzinie, szczególnie w okresie epidemii wywołanej przez COVID-19.

W czasie pandemii Covid-19 instytucje, które na co dzień zajmują się interwencją w sytuacjach, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie dzieci, ograniczyły swoją działalność, dlatego też na przedstawicielach oświaty spoczywa większy ciężar odpowiedzialności za reagowanie w niepokojących sytuacjach i dbanie o wzajemny kontakt z instytucjami pomocowymi oraz interwencyjnymi.

Jednak, aby można było udzielić dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie wsparcia, nauczyciele muszą wiedzieć, że ono takiej pomocy potrzebuje.

W ramach kampanii przygotowane zostały krótkie animowane formy filmowe dla uczniów szkół podstawowych uwzględniające grupy wiekowe uczniów klas I-III i IV-VIII, które służyć mają realizacji założonych celów kampanii.

film dla klas I-III

film dla klas IV-VIII

W sytuacji, kiedy mamy podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda, można także wybrać Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, bezpieczny czat internetowy prowadzony na stronie – https://brpd.gov.pl/sos-czat/ jak również zadzwonić na Policję (Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie tel. 47 70 732 00).

Pedagog Janina Mironiuk