Historia

 

Wspomnienia mieszkańców Grębkowa i okolic, naszych babć, dziadków i rodziców dotyczące istnienia szkoły, sięgają początków XX a nawet końca XIX wieku. Najwcześniejsze informacje dotyczą szkoły prywatnej zorganizowanej w 1895 roku przez żonę ówczesnego sekretarza sądu panią Kamilę Pomiecińską.
Pierwsza publiczna szkoła powstała w 1917 roku. Lekcje początkowo odbywały się w pomieszczeniach prywatnych domów, adaptowanych na szkolne klasy. Niektóre z tych budynków istnieją do dziś. Na zdjęciu widać murowany budynek przedwojennej szkoły usytuowany w przylegającej do Grębkowa miejscowości Ogródek.

 


Wiele wspomnień pierwszych uczniów grębkowskiej szkoły wiąże się z osobą pana Stefana Śliwy. Była to niezwykle barwna postać – nauczyciel i wieloletni dyrektor. Dzięki staraniom jego, księdza Kaweckiego (ówczesnego proboszcza) i wielu światłych rolników, rozpoczęto budowę nowej szkoły. Budynek stanął na terenie podarowanym przez jednego z rolników Jakuba Sasima. W 1934 roku nowy obiekt został oddany do użytku. Budynek składał się z czterech sal. Były one duże i widne. Pracowało coraz więcej nauczycieli. W 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny funkcjonowało już 7 klas i szkoła była wysoko zorganizowana. Mieszkańcy Grębkowa i okolic coraz bardziej doceniali znaczenie nauki. Myślano więc o rozbudowie szkoły. Dokonano tego w końcu lat pięćdziesiątych.  Powiększono budynek o murowaną część (dwie sale lekcyjne, korytarz i pokój nauczycielski).


Po latach, przedwojenny budynek przestał już być tak komfortowy. Nieszczelne okna, kaflowe piece to wszystko powodowało, że w szkole pracowało się trudno, szczególnie zimą. Decyzję o budowie nowej, spełniającej aktualne standardy szkole podjął wójt gminy Grębków pan Adam Karczewski wraz z ówczesnymi radnymi. Budowę rozpoczęto 29 września 1995 roku. Uroczyste oddanie szkoły do użytku miało miejsce 1 września 1999 roku.


Rok później, ku uciesze uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego nastąpiło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej.