Odwiedziliśmy Savonlinna

Na przełomie stycznia i lutego miała miejsce wizyta delegacji nauczycieli i uczniów naszej szkoły w Savonlinna – uroczej miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Finlandii. W składzie delegacji znalazły się trzy nauczycielki: pani dyrektor Grażyna Sawicka, pani Ewa Kałuska i pani Małgorzata Przybyło. Uczniów reprezentowali czwartoklasiści: Ola Patoka, Zuzia Smolarska, Gracjan Matusik i Staś Miklaszewski, oraz piątoklasistki: Magda Czumaj i Weronika Kuzak.
Celem wyjazdu było spotkanie ze szkołami partnerskimi, realizującymi wspólnie projekt „Artystyczna podróż po Europie” w ramach programu Erasmus Plus.
Gospodarze wspaniale zorganizowali pobyt zaproszonym gościom. Nie było czasu na nudę. Poznaliśmy funkcjonowanie fińskich szkół, zwiedziliśmy miejscowe zabytki i muzea, uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach: plastycznych, muzycznych i sportowych. Mieliśmy okazję posłuchać pięknej muzyki fińskiego kompozytora Jeana Sybeliusa w wykonaniu znanego wiolonczelisty Jussi Makkonen’a. Nauczyciele poznali pracę bardzo nowoczesnej, objętej patronatem Firmy Apple szkoły, w której odbywają praktyki fińscy studenci kierunków pedagogicznych.
Czas pobytu w Savonlinna minął niezwykle szybko. Żal było rozstawać się z nauczycielami i uczniami, z rodzinami, które gościły w swoich domach dzieci z Polski. Wywieźliśmy z Finlandii wspaniałe wspomnienia i wyjeżdżaliśmy z nadzieją, że może kiedyś uda nam się tam wrócić.