04gru/22

317005367_473784914877338_1425583624701149839_nW  poniedziałek będziemy obchodzić w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Celem tego święta jest między innymi krzewienie idei dobroczynności. Choć powszechnie znamy akcje naszego Szkolnego Koła Caritas i licznie bierzemy w nich udział, to nadal warto zachęcać osoby jeszcze niezaangażowane, aby dołączyły do grona pomagających. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania, przygotowując 5 grudnia akcję pod hasłem “Pomaganie jest ważne!”.

27lis/22

Dyskoteka Andrzejkowa

20221123_152950

W naszej szkole 23 listopada 2022r. odbyła się
Maskowa Dyskoteka Andrzejkowa.
Bawiliśmy się bardzo dobrze, urozmaiceniem zabaw tanecznych były wróżby andrzejkowe przygotowane przez klasę VII oraz wybór najpiękniejszej maski.
Zwycięzcy otrzymali gry, a wszyscy, którzy wykonali maski słodki poczęstunek
Gratulujemy pomysłów

 

 

26lis/22

Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada 2022r.

IMG20221125145516Wszyscy kochają pluszowe misie. I duzi, i mali rozczulają się na ich widok. Nie każdy jednak wie, że ta sympatyczna zabawka związana jest z postacią prezydenta Stanów Zjednoczonych – Theodorem Roosevelt’em.

Historię powstania pluszowego misia poznali dzisiaj w bibliotece szkolnej uczniowie klasy II a. Wszyscy z zapartym tchem śledzili fabułę opowieści w formie teatrzyku cieni. Następnie drugoklasiści wykonali zabawne misie. Pozostałym uczniom pluszowe misie towarzyszyły podczas pobytu w szkole.

Zapraszamy do fotorelacji !

25lis/22

Dzień Kredki w bibliotece szkolnej – 22 XI 2022r.

 

20221122_092542

 

Tegoroczny Dzień Kredki świętowaliśmy w pirackim stylu. Uczniowie klasy II b wysłuchali fragmentu opowiadania Pawła Mazura pt. “Skarb piratów”, a następnie w zespołach wykonali tasiemcowe kolorowanki według ilustracji Bartłomieja Brosza.

Każda grupa wymyśliła też własną wersję zakończenia przygód kapitana Bena Marlowe’a.

Dzień kredki minął pod hasłem

MALUJĘ I OPOWIADAM !

24lis/22

Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc!

plakat_Hejty widzisz, Hejty pomyśl, Hejty zrób coś

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Według danych podanych przez Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) przemoc dotyka coraz większej liczby uczniów, którzy są ofiarami prześladowania rówieśniczego oraz przemocy domowej. Natomiast według danych Instytutu Badań Edukacyjnych najbardziej dotkliwa i problematyczna dla dzieci i młodzieży jest przemoc relacyjna, czyli to, co powszechnie nazywamy przemocą psychiczną.
Według ekspertów, przemoc wśród dzieci, jest zjawiskiem wciąż marginalizowanym, a powinno być inaczej. Dlaczego? Ponieważ przemoc niszczy dzieciństwo i zostawia ślad na całe życie.

plakat_Reaguj na przemoc

Każda reakcja jest ważna, gdyż przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa, daje szansę na lepszą przyszłość i realną zmianę w sytuacji przemocowej.
Cyberprzemoc jest tak samo trudna jak przemoc w świecie realnym. Czasami problemy z wyzywaniem, ujawnianiem informacji intymnych na forach, grupach czy w mediach społecznościowych wypływają po tygodniach czy miesiącach.

Hejt to też PRZEMOC

plakat_hejt stop

116 111– telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka – dziecko jest szarpane, wyzywane, bite, poniżane –

REAGUJ:

  • zareaguj osobiście – według zasady: zauważ, nawiąż kontakt, nazwij sytuację, zgłoś nauczycielowi (koniecznie, jeśli zauważyłeś to w szkole). Więcej na ten temat można przeczytać na stronie fdds.pl/co-robimy/kampanie/reaguj.html
  • zawiadom Policję – kiedy osoba krzywdząca dziecko jest agresywna również w stosunku do Ciebie lub kiedy Twoja próba zatrzymania krzywdzenia przemocy się nie powiodła i dziecko w dalszym ciągu jest narażone na przemoc, zgłoś sytuację policji, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Na stronie REAGUJ.fdds.pl można znaleźć konkretne informacje, jak reagować na przemoc wobec dzieci i gdzie szukać wsparcia.
Można także skorzystać z pomocy konsultantów pod numerem telefonu: 800 100 100. Jest to bezpłatny, anonimowy numer dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–15.00, a w czwartek dodatkowo w godzinach 16.30–20.30. Konsultanci na pewno podpowiedzą, co można zrobić.

RODZICU, w ULOTCE dla RODZICA znajdziesz informacje nt. przemocy rówieśniczej.

Przydatne strony:
https://fdds.pl/jak-pomagamy.html#telefon-zaufania
https://fdds.pl/co-robimy/akty-prawne/przemoc-w-szkole.html
https://800100100.pl/
https://mcps.com.pl/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/publikacje/
https://mcps.com.pl/hejt-stop/aktualnosci/

22lis/22

Wycieczka wolontariuszy

IMG-0175

 

17 listopada  grupa naszych wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyła w wycieczce
do Warszawy. Młodzież wzięła udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz zabawach rekreacyjnych w Parku Trampolin Hangar 646. Następnie wolontariusze uczestniczyli w projekcji ciekawego filmu „Mecz życia” dotyczącego  problematyki stereotypów w świecie nastolatków. Dzień w stolicy zakończył wspólny obiad. Wycieczka była okazją do integracji wolontariuszy do wspólnych działań.

20lis/22

Trening z NIKE Węgrów

20221105_1926335 listopada 2022r. uczestniczyliśmy w treningu prowadzonym przez trenerów drużyny siatkarskiej kobiet Nike Węgrów. Wszyscy aktywnie i chętnie wykonywali ćwiczenia i zadania stawiane przez trenerów.

Następnie obejrzeliśmy mecz, który zaczął się z przytupem i trzymał w napięciu do samego końca. Drużyna Nike Węgrów wygrała z GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:2.

W doskonałych humorach wróciliśmy do domu !