Wycieczka 29 maja – 1 czerwca 2023

Wrocław – Lądek Zdrój – Praga – Adrspach

W dniach 29 maja – 1 czerwca  2023 r. odbyła się wycieczka  krajoznawcza Wrocław – Lądek Zdrój – Praga – Adrspach, w której uczestniczyli uczniowie klas 5, 7 i 8 naszej szkoły. Była to okazja do odwiedzenia największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska i kraju naszych sąsiadów – Czech.

Z Grębkowa wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy do Wrocławia już o godz. 05:00. Po kilkugodzinnej trasie dotarliśmy na miejsce, gdzie najpierw udaliśmy się do wrocławskiego ZOO- Afrykarium. To jedyne na świecie tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Następnie zwiedzaliśmy miasto wraz z przewodnikiem: Stare Miasto, ratusz, średniowieczne kamieniczki oraz gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Największe wrażenie na nas zrobiła Panorama Racławicka – muzeum sztuki narodowej i cykloramiczny obraz “Bitwa pod Racławicami. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy zakwaterowaniem w  hotelu Mir-Jan w Lądku Zdroju.
W drugim dniu przejechaliśmy do Wambierzyc, gdzie zwiedziliśmy bazylikę zwaną ,,Dolnośląską Jerozolimą”. Potem odwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie i Park Narodowy Gór Stołowych –  rezerwat ,,Błędne skały”. Mieliśmy też przyjemność być w Kudowie –  Zdroju, gdzie spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym i degustowaliśmy leczniczą wodę mineralną.
W kolejnym dniu wyjechaliśmy do Czech i zwiedzaliśmy z przewodnikiem w języku polskim piękną stolicę, Pragę. Byliśmy w słynnym zamku królewskim na Hradczanach, w  Archikatedrze Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Zwiedziliśmy Most Karola – jeden z najstarszych zachowanych mostów kamiennych świata – oraz Rynek Starego Miasta i ratusz, a także „praski Orloj” – średniowieczny cud techniki, staromiejski zegar astronomiczny, potem „Przekopy” i słynny Plac Wacława.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Narodowy Rezerwat Przyrody „Adrszpaskie Skalne Miasto” – jedno z najsłynniejszych miast skalnych w Czechach. To oryginalne miejsce urzekło nas swoim pięknem – podziwialiśmy romantyczne widoki na skały, jaskinie i korytarze skalne.
Po tak intensywnie spędzonych dniach wyruszyliśmy do Polski, do Grębkowa. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy z dziedziny przyrody, geografii, historii i kultury, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, które zapamiętamy na długo.

Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki pdf

Blanka Pobikrowska, koło dziennikarskie