„BE ALIVE and Never Give Up” – spotkanie z mistrzami sportu

             IMG_5759

          Niejeden młody człowiek marzy o karierze sportowej. Chłopcy najczęściej pragną być mistrzami futbolu, dziewczęta gimnastyczkami, tancerkami czy lekkoatletkami. Droga do sukcesu jest jednak niełatwa i kosztuje wiele wyrzeczeń. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i kiedy pojawią się kontuzje, ból i łzy, łatwo się poddają. Czy słusznie? Przecież historia niejednego znanego sportowca dowodzi,
że tylko uporem, pracą i żelazną determinacją jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesy. Przekonali się o tym gimnazjaliści z Grębkowa podczas spotkania ze znanymi mistrzami sportu.

IMG_5773

            W poniedziałek 18 grudnia 2017 r. uczniowie gimnazjum w Zespole Szkolno
-Przedszkolnym w Grębkowie wzięli udział w projekcie „BE ALIVE and Never Give Up” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Akademia Sportu, a współfinansowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.        Do Grębkowa przyjechali wybitni sportowcy: Łukasz Kadziewicz – siatkarz grający na pozycji środkowego; reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk oraz wicemistrz świata z 2006 roku
i szczypiornista Artur Siódmiak, piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego, reprezentant Polski (133 oficjalne mecze międzypaństwowe i 102 zdobyte gole), uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007 i brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009 oraz były żołnierz jednostki specjalnej GROM i literat Naval, a także psycholog i prawnik Marcin Kochanowski.  Na przykładzie własnych losów uświadamiają oni młodzież,  jak ważne w życiu są marzenia.

IMG_5656

W pierwszej części zajęć goście opowiadali gimnazjalistom o swoich trudnych i pełnych wyrzeczeń drogach na szczyt, niełatwych początkach i determinacji, która nie pozwalała odpuścić! Mimo dorastania w małej miejscowości, mimo zmagania się z wieloma problemami i słabościami, potrafili ciężką pracą sięgnąć po laur zwycięstwa, zdobyć sukces i popularność. Ich losy potwierdzają prawdziwość stwierdzenia: „Chcieć to móc”.
Druga, praktyczna część projektu, polegała na zajęciach ruchowych: treningu obwodowym oraz ćwiczeniach celności i siły rzutu w piłce ręcznej. Nie było łatwo, gimnazjaliści wylewali przysłowiowe siódme poty. Ponadto dziewczęta i chłopcy mogli indywidualnie porozmawiać z gośćmi, zebrać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz sprawdzić działanie środków psychoaktywnych
na koordynację organizmu dzięki alkogoglom. Każdy uczestnik projektu otrzymał pamiątkową koszulkę oraz dyplom uczestnictwa, a także gadżety poświęcone akcji.

IMG_5586

Projekt „BE ALIVE and Never Give Up” skierowany jest do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Ma on na celu ukazanie sposobów osiągania postawionych celów, konstruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz napięciami, a także zaprezentowanie  wzorców godnych naśladowania. Grębkowscy gimnazjaliści byli pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonego z dużym rozmachem przedsięwzięcia. Dla wielu była to pierwsza w życiu okazja do spotkania i rozmowy                   z prawdziwymi mistrzami sportu. Wybitni goście zainspirowali i zmotywowali uczniów do działania, pokazali, jaką drogą życia warto kroczyć i co się tak naprawdę w życiu liczy.

/ip/

X Festiwal Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie

„Pieśni Legionów, żołnierskie śpiewki,

znane melodie, słowa

niechaj nie milkną, by wciąż w nas trwała

tożsamość narodowa”

Śpiewająca lekcja patriotyzmu i historii, która chwyciła za serca wszystkich widzów, odbyła się 28 XI 2017 r. Już po raz dziesiąty w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wyszkowie najmłodsze pokolenie, czyli przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu węgrowskiego, gmin: Grębków, Liw, Korytnica Węgrowska, Wierzbno i Miedzna, wyśpiewali przepiękne pieśni i piosenki na X Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

 20171128_123635

      Jak co roku celem imprezy było popularyzowanie pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich, twórcze uaktywnienie dzieci i młodzieży, integracja środowisk szkolnych i lokalnych, a przede wszystkim promocja dorobku kulturowego placówek oświatowych z różnych gmin. Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się w 2008 roku dzięki zaangażowaniu pani  Barbary Kazimierczak – nauczycielki muzyki i edukacji wczesnoszkolnej w SSP w Wyszkowie. W jubileuszowym konkursie wzięło udział 73 uczestników z 6 przedszkoli, 11 szkół podstawowych i 3 gimnazjów.

Komisja w składzie:

  1. Maria Sawicka – nauczycielka historii i emerytowany dyrektor tej szkoły,
  2. Katarzyna Chlebny – kierownik Referatu Oświaty Gminy Liw,
  3. Sylwester Drużba – organista z parafii św. Leonarda w Liwie i instruktor pianina w WOK-u,
  4. Anna Kostyra – wokalistka zespołu „Voci Cantate” oraz zespołu jazzowego „Trochę jazzu”

jednogłośnie wyłoniła zwycięzców:

W kategorii PRZEDSZKOLA:

  1. Laura Grenda, Kinga Kowalczyk, Joanna Gerej, Patrycja Wojtyra („Polska”) z Samorządowego Przedszkola w Ruchnie, opiekun – p. Elżbieta Żołędowska,
  2. Marta Gzocha, Klaudia Bałdyga („Wojenko wojenko”) z Przedszkola nr  3 im. Marii Konopnickiej     w Węgrowie, opiekun – p. Barbara Bardadyn,
  3. Szymon Dobrzyński i Magdalena Wróblewska („Gdy żołnierze idą drogą”) z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Trzebuczy, opiekun –  p. Sylwia Zalewska.

W kategorii SZKOŁY  PODSTAWOWE  kl. I-III:

  1. Antonina Miklaszewska („Flaga”) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, opiekun –  p. Aneta Miklaszewska,
  2. Aleksandra Zajkowska („Dziś idę walczyć mamo”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie, opiekun –  p. Elwira Sulich,
  3. Gabriela Mieszała („Bo w piechocie fajno jest”) ze Szkoły Podstawowej w Miedznie,                    opiekun – p. Edyta Ryczkowska.
    20171128_125012

W kategorii SZKOŁY  PODSTAWOWE kl. IV-VII:

  1. Julia Topolska i Justyna Karczewska („Niepodległa, niepokorna”) z Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Grębkowie, opiekun –  p. Hanna Żółkowska-Koper,
  2. Maja Szczepanik oraz chór w składzie: Natalia Frączek, Marta Gawor, Gabriela Strzałkowska („Psalm stojący w kolejce”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie, opiekun –  p. Zofia Kamińska,
  3. Magdalena Kuryłek i Aleksandra Paczuska („My tu znamy każdy kąt”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wyszkowie, opiekun –  p. Barbara Kazimierczak,                                                          3.Olaf Kowalczyk i Huber Siwczyk („Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Korytnicy, opiekun – p. Agnieszka Kałuska.
    20171128_130919

W kategorii GIMNAZJA:

  1. Iga Roguska, Martyna Madziar, Olga Roguska, Julia Sprzonczak („Gdzie jesteś Rudy, Alku, Zośko?”) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie,  opiekun             – p. Hanna Żółkowska-Koper,
  2. Julia Zawadzka, Gabriela Jaczewska, Maria Błońska, Natalia Okulus („Polska Madonna”)                   z Gimnazjum Gminy Liw, opiekun – p. Ludmiła Kalata,
  3. Weronika Górska, Jolanta Jaczewska, Magdalena Skarżyńska, Wiktoria Korzeniak („Ojczyzno ma”) z Zespołu Szkół w Krypach, opiekun – p. Małgorzata Karczewska.

20171128_135731

Pani dyrektor Irena Sowińska wręczyła dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu oraz podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali uczestników festiwalu. Podziękowania otrzymali również sponsorzy. Dyrektorzy przedszkoli i szkół biorących udział w festiwalu z okazji jubileuszu otrzymali pamiątkowe statuetki i foldery. Irena Sowińska serdecznie podziękowała także wszystkim nauczycielom, uczniom prowadzącym i zaangażowanym w przygotowanie konkursu oraz Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla uczestników i gości. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu, który zakończył uroczystość. Festiwal Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie  został wpisany do Kalendarza Imprez Powiatu Węgrowskiego na 2018 rok.

Szczególnie cieszy duża grupa laureatów I miejsca festiwalu pochodząca z naszej szkoły. Gratulujemy!

Hanna Żółkowska-Koper

/IP/

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca o godzinie 11.30 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Pani dyrektor Grażyna Sawicka wręczyła nagrody dla najlepszych uczniów oraz świadectwa z wyróżnieniem. Doceniono także gimnazjalistów z wzorową frekwencją oraz laureatów konkursów – otrzymali dyplomy i nagrody.

19747797_1742241846070874_649559204_o   19686679_1742241826070876_2029938666_o

W szczególny sposób pani dyrektor zwróciła się do trzecioklasistów opuszczających nasze gimnazjum, którym wręczyła świadectwa ukończenia szkoły. Najlepsi w nauce (Kinga Żaboklicka, Weronika Łuka i Iza Zalewska)  otrzymali nagrody i wyróżnienia, zaś uczniowie z najlepszymi wynikami na egzaminie (Daniel Trojanowski i Weronika Łuka) – dyplomy i nagrody książkowe. Pani dyrektor wręczyła też listy gratulacyjne dla rodziców za bardzo dobre wyniki  w nauce i sporcie ich dzieci. Podziękowała również  rodzicom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły.

19749549_1742241839404208_1682080610_o   19807188_1742241842737541_1182638555_o

Tego dnia trzecioklasiści pożegnali szkołę. Uroczyście przekazali sztandar szkolny młodszym kolegom, zaprezentowali program artystyczny, w którym podziękowali nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za trzy lata nauki w gimnazjum. Pożegnali też młodszych kolegów i koleżanki. Nie zabrakło wzruszeń i łez…

 

/IP/

IX DYKTANDO SZKOLNE

12 czerwca już po raz dziewiąty odbył się w naszym gimnazjum konkurs ortograficzny DYKTANDO SZKOLNE. Jego celem jest dbałość o czystość i piękno języka polskiego, a tym samym motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji.  Uczestnikami są przedstawiciele  klas I-III, w tym roku do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Młodzież pisała przygotowany przez nauczycieli polonistów tekst o marzeniach i hobby przyjaciółek. Najlepiej  IX DYKTANDO SZKOLNE napisały: I miejsce: Honorata Abramowska (IIIb), /opiekun: p. Iwona Patoka/, II miejsce: Dominika Pachnik (IIIb), /opiekun: p. Iwona Patoka/, III miejsce: Magdalena Strupiechowska (IIa), /opiekun: p. Małgorzata Duszak/.  Mistrzyniom ortografii serdecznie gratulujemy!

 

/IP/