X Festiwal Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie

„Pieśni Legionów, żołnierskie śpiewki,

znane melodie, słowa

niechaj nie milkną, by wciąż w nas trwała

tożsamość narodowa”

Śpiewająca lekcja patriotyzmu i historii, która chwyciła za serca wszystkich widzów, odbyła się 28 XI 2017 r. Już po raz dziesiąty w Samorządowej Szkole Podstawowej w Wyszkowie najmłodsze pokolenie, czyli przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu węgrowskiego, gmin: Grębków, Liw, Korytnica Węgrowska, Wierzbno i Miedzna, wyśpiewali przepiękne pieśni i piosenki na X Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

 20171128_123635

      Jak co roku celem imprezy było popularyzowanie pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich, twórcze uaktywnienie dzieci i młodzieży, integracja środowisk szkolnych i lokalnych, a przede wszystkim promocja dorobku kulturowego placówek oświatowych z różnych gmin. Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się w 2008 roku dzięki zaangażowaniu pani  Barbary Kazimierczak – nauczycielki muzyki i edukacji wczesnoszkolnej w SSP w Wyszkowie. W jubileuszowym konkursie wzięło udział 73 uczestników z 6 przedszkoli, 11 szkół podstawowych i 3 gimnazjów.

Komisja w składzie:

 1. Maria Sawicka – nauczycielka historii i emerytowany dyrektor tej szkoły,
 2. Katarzyna Chlebny – kierownik Referatu Oświaty Gminy Liw,
 3. Sylwester Drużba – organista z parafii św. Leonarda w Liwie i instruktor pianina w WOK-u,
 4. Anna Kostyra – wokalistka zespołu „Voci Cantate” oraz zespołu jazzowego „Trochę jazzu”

jednogłośnie wyłoniła zwycięzców:

W kategorii PRZEDSZKOLA:

 1. Laura Grenda, Kinga Kowalczyk, Joanna Gerej, Patrycja Wojtyra („Polska”) z Samorządowego Przedszkola w Ruchnie, opiekun – p. Elżbieta Żołędowska,
 2. Marta Gzocha, Klaudia Bałdyga („Wojenko wojenko”) z Przedszkola nr  3 im. Marii Konopnickiej     w Węgrowie, opiekun – p. Barbara Bardadyn,
 3. Szymon Dobrzyński i Magdalena Wróblewska („Gdy żołnierze idą drogą”) z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Trzebuczy, opiekun –  p. Sylwia Zalewska.

W kategorii SZKOŁY  PODSTAWOWE  kl. I-III:

 1. Antonina Miklaszewska („Flaga”) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, opiekun –  p. Aneta Miklaszewska,
 2. Aleksandra Zajkowska („Dziś idę walczyć mamo”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie, opiekun –  p. Elwira Sulich,
 3. Gabriela Mieszała („Bo w piechocie fajno jest”) ze Szkoły Podstawowej w Miedznie,                    opiekun – p. Edyta Ryczkowska.
  20171128_125012

W kategorii SZKOŁY  PODSTAWOWE kl. IV-VII:

 1. Julia Topolska i Justyna Karczewska („Niepodległa, niepokorna”) z Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Grębkowie, opiekun –  p. Hanna Żółkowska-Koper,
 2. Maja Szczepanik oraz chór w składzie: Natalia Frączek, Marta Gawor, Gabriela Strzałkowska („Psalm stojący w kolejce”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie, opiekun –  p. Zofia Kamińska,
 3. Magdalena Kuryłek i Aleksandra Paczuska („My tu znamy każdy kąt”) z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wyszkowie, opiekun –  p. Barbara Kazimierczak,                                                          3.Olaf Kowalczyk i Huber Siwczyk („Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Korytnicy, opiekun – p. Agnieszka Kałuska.
  20171128_130919

W kategorii GIMNAZJA:

 1. Iga Roguska, Martyna Madziar, Olga Roguska, Julia Sprzonczak („Gdzie jesteś Rudy, Alku, Zośko?”) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie,  opiekun             – p. Hanna Żółkowska-Koper,
 2. Julia Zawadzka, Gabriela Jaczewska, Maria Błońska, Natalia Okulus („Polska Madonna”)                   z Gimnazjum Gminy Liw, opiekun – p. Ludmiła Kalata,
 3. Weronika Górska, Jolanta Jaczewska, Magdalena Skarżyńska, Wiktoria Korzeniak („Ojczyzno ma”) z Zespołu Szkół w Krypach, opiekun – p. Małgorzata Karczewska.

20171128_135731

Pani dyrektor Irena Sowińska wręczyła dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu oraz podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali uczestników festiwalu. Podziękowania otrzymali również sponsorzy. Dyrektorzy przedszkoli i szkół biorących udział w festiwalu z okazji jubileuszu otrzymali pamiątkowe statuetki i foldery. Irena Sowińska serdecznie podziękowała także wszystkim nauczycielom, uczniom prowadzącym i zaangażowanym w przygotowanie konkursu oraz Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla uczestników i gości. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu, który zakończył uroczystość. Festiwal Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie  został wpisany do Kalendarza Imprez Powiatu Węgrowskiego na 2018 rok.

Szczególnie cieszy duża grupa laureatów I miejsca festiwalu pochodząca z naszej szkoły. Gratulujemy!

Hanna Żółkowska-Koper

/IP/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *