„BE ALIVE and Never Give Up” – spotkanie z mistrzami sportu

IMG_5759

Niejeden młody człowiek marzy o karierze sportowej. Chłopcy najczęściej pragną być mistrzami futbolu, dziewczęta gimnastyczkami, tancerkami czy lekkoatletkami. Droga do sukcesu jest jednak niełatwa i kosztuje wiele wyrzeczeń. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i kiedy pojawią się kontuzje, ból i łzy, łatwo się poddają. Czy słusznie? Przecież historia niejednego znanego sportowca dowodzi,
że tylko uporem, pracą i żelazną determinacją jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesy. Przekonali się o tym gimnazjaliści z Grębkowa podczas spotkania ze znanymi mistrzami sportu.

IMG_5773

W poniedziałek 18 grudnia 2017 r. uczniowie gimnazjum w Zespole Szkolno
-Przedszkolnym w Grębkowie wzięli udział w projekcie „BE ALIVE and Never Give Up” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Akademia Sportu, a współfinansowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.        Do Grębkowa przyjechali wybitni sportowcy: Łukasz Kadziewicz – siatkarz grający na pozycji środkowego; reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk oraz wicemistrz świata z 2006 roku
i szczypiornista Artur Siódmiak, piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego, reprezentant Polski (133 oficjalne mecze międzypaństwowe i 102 zdobyte gole), uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007 i brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009 oraz były żołnierz jednostki specjalnej GROM i literat Naval, a także psycholog i prawnik Marcin Kochanowski.  Na przykładzie własnych losów uświadamiają oni młodzież,  jak ważne w życiu są marzenia.

IMG_5656

W pierwszej części zajęć goście opowiadali gimnazjalistom o swoich trudnych i pełnych wyrzeczeń drogach na szczyt, niełatwych początkach i determinacji, która nie pozwalała odpuścić! Mimo dorastania w małej miejscowości, mimo zmagania się z wieloma problemami i słabościami, potrafili ciężką pracą sięgnąć po laur zwycięstwa, zdobyć sukces i popularność. Ich losy potwierdzają prawdziwość stwierdzenia: „Chcieć to móc”.
Druga, praktyczna część projektu, polegała na zajęciach ruchowych: treningu obwodowym oraz ćwiczeniach celności i siły rzutu w piłce ręcznej. Nie było łatwo, gimnazjaliści wylewali przysłowiowe siódme poty. Ponadto dziewczęta i chłopcy mogli indywidualnie porozmawiać z gośćmi, zebrać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz sprawdzić działanie środków psychoaktywnych
na koordynację organizmu dzięki alkogoglom. Każdy uczestnik projektu otrzymał pamiątkową koszulkę oraz dyplom uczestnictwa, a także gadżety poświęcone akcji.

IMG_5586

Projekt „BE ALIVE and Never Give Up” skierowany jest do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Ma on na celu ukazanie sposobów osiągania postawionych celów, konstruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz napięciami, a także zaprezentowanie  wzorców godnych naśladowania. Grębkowscy gimnazjaliści byli pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonego z dużym rozmachem przedsięwzięcia. Dla wielu była to pierwsza w życiu okazja do spotkania i rozmowy                   z prawdziwymi mistrzami sportu. Wybitni goście zainspirowali i zmotywowali uczniów do działania, pokazali, jaką drogą życia warto kroczyć i co się tak naprawdę w życiu liczy.

/ip/