VII Festiwal Kolęd i Pastorałek w Grębkowie „Kolędujmy Małemu”

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów. Termin „kolędowanie” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae” – w kalendarzu rzymskim pierwszy dzień każdego miesiąca. Kolęda w swym pierwszym znaczeniu oznaczała pieśń powitalną i pochwalną, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z początków XV wieku, a ogromna ich liczba powstawała na przestrzeni wieków.

W tę przepiękną tradycję wspólnego kolędowania wpisują się organizowane dość często konkursy oraz przeglądy kolęd i pastorałek. 24 stycznia już po raz siódmy w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Grębkowie odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędujmy Małemu”, którego inicjatorkami są nauczycielki tej szkoły: Hanna Żółkowska-Koper i Iwona Patoka. Jak co roku z przyjemnością mogliśmy wysłuchać wielu uczestników konkursu.  W festiwalu wzięło udział 50 młodych wykonawców z terenu powiatu węgrowskiego. Występowali oni w czterech różnych kategoriach wiekowych:

Kategoria I – dzieci z przedszkoli i zerówek,

Kategoria II -uczniowie klas I-III,

Kategoria III – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej,

Kategoria IV – młodzież gimnazjalna.

W skład jury weszli: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie p. Wanda Miszczak, proboszcz parafii Kopcie ks. Andrzej Popławski, wikariusz parafii Grębków ks. Adam Zawistowski.

Wszystkich gości, uczestników i jury w imieniu organizatorów powitała dyrektor gimnazjum pani Elżbieta Frączek, która uroczyście otworzyła festiwal.

Występy wszystkich uczestników były na wysokim poziomie i jury miało nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie prezentacje pieśni bożonarodzeniowych były wzruszające i piękne. Na pochwałę zasługuje ciekawy akompaniament, towarzyszenie instrumentów oraz stroje uczestników.

Należy dodać, że poza konkursem czas umilił nam chór szkolny PG w Grębkowie oraz przedszkolaki i trzecioklasiści z ZS-P w Grębkowie.

Po naradzie jury oficjalnie zostały ogłoszone wyniki i przyznano statuetki, nagrody oraz dyplomy wręczone przez p. dyrektor Grażynę Sawicką, Przewodniczącego Rady Gminy w Grębkowie p. Ireneusza Kowalskiego oraz przewodniczącą jury p. Wandę Miszczak.

W kategorii I zwyciężyli:

I miejsce – Nadia Wyszogrodzka z Przedszkola nr 1 im. Czesława Janczarskiego w Węgrowie z kolędą „Aniołek maleńki jak wróbelek”.

II miejsce – Cyprian Kuzak z Przedszkola w Grębkowie z kolędą „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

  III miejsce ex aequo:  – Zespół z grupy cztero- i pięciolatków z Publicznego Przedszkola w Krypach ” Świeć gwiazdeczko mała”.

– Zespół z grupy SMERFY z Przedszkola w Grębkowie „Spójrz na Jezusa”

Wyróżnienie: Maja Krzewiak (PSP w Kopciach), Zespół z grupy 6-latków (Publiczne Przedszkole w Krypach) oraz Zespół z grupy GUMISIE (Przedszkole w Grębkowie).

Kategoria II

I miejsce – Antonina Miklaszewska (PSP w Grębkowie), „Lulajże Jezuniu”.

II miejsce – Wiktor Pałyska (SSP w Wyszkowie), „Do szopy, hej pasterze”.

Kategoria III:

I miejsce – Zespół: Justyna Karczewska, Weronika Kuzak, Julia Topolska (PSP w Grębkowie), „Mroźna Cisza”.

II miejsce – Gabriela Michalczyk (PSP w Trzebuczy), „Maleńka Miłość”.

III miejsce – Natalia Pawlak (PSP w Kopciach) ” Gdy śliczna Panna”.

Wyróżnienia: Zespół wokalny: Dorota Strzałkowska, Patrycja Pałyska i Ola Paczuska (SSP w Wyszkowie), Paulina Kowalczyk (PSP w Kopciach).

Kategoria IV:

I miejsce – Zespół wokalny: Iga Roguska i Olga Roguska, Martyna Madziar, Julia Sprzonczak (Publiczne Gimnazjum w Grębkowie), „Uciekali, uciekali”.

II miejsce – Magdalena Skarżyńska, Joanna Szpakowska (Gimnazjum w Krypach), „Kolęda dla nieobecnych”.

III miejsce – Duet Iga Roguska i Olga Roguska (Publiczne Gimnazjum w Grębkowie) „Odrzucony, niepoznany”.

Wyrożnienie:  Duet Jolanta Jaczewska, Weronika Górska(Gimnazjum w Krypach).

Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała i podziękowała przybyłym uczestnikom oraz ich opiekunom. Był też czas na wspólne zdjęcia. Następnie pani Grażyna Sawicka zaprosiła gości do wspólnego poczęstunku.

IP