PROJEKT EDUKACYJNO – KULTUROWY ‘NEXT STEP’

PROJEKT EDUKACYJNO – KULTUROWY ‘NEXT STEP’ ORGANIZACJI AIESEC W PUBLICZNYM GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA W GRĘBKOWIE

DSC02743

W dniach 2-5 stycznia 2017 roku Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Grębkowie gościło studentów-wolontariuszy z zagranicy w ramach współpracy z organizacją studencką AIESEC. Denes Fulop z Rumunii, Gabriel Luna z Brazylii i Graham Wong z Chin w ciekawy i przystępny sposób przybliżyli uczniom kulturę i tradycje swoich krajów. Realizowany projekt  Next Step adresowany był do uczniów gimnazjum. Zajęcia z wolontariuszami przyjęte zostały z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem naszych gimnazjalistów.

Projekt Next Step, to projekt edukacyjno – kulturowy z elementami doradztwa zawodowego, w którym zagraniczni wolontariusze dzięki interaktywnym warsztatom przybliżają uczniom różne aspekty swojej kultury, budują w nich otwartość na obcowanie z innymi narodowościami, przełamują stereotypy oraz przybliżają istotne tematy dotyczące problemów świata.

Warsztaty mają na celu zainteresowanie uczniów kulturą danego wolontariusza poprzez różnorodną tematykę i formę zajęć. Opierając się na własnym doświadczeniu, wolontariusze przybliżą uczniom możliwości jakie daje im świat, pomagają młodym ludziom ukierunkować się w tym, co chcą robić w przyszłości. Dodatkowo projekt wzbudza otwartość na obcowanie z innymi narodowościami.11
Młodzież naszego Gimnazjum spisała się na medal, aktywnie uczestnicząc w ciekawych zajęciach. W trakcie lekcji uczniowie przekonali się, że nauka języka angielskiego może być jednocześnie dobrą zabawą. Wspaniała atmosfera, wsp
ólna zabawa i wymiana poglądów ze studentami  stworzyły naszym uczniom niepowtarzalną okazję do otwarcia się na wielokulturowość świata oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Uczniom trudno było rozstać się z Gabrielem, Denesem, i Grahamem. Każde zajęcia kończyły się brawami i wspólnymi zdjęciami. Goście wymienili się z uczniami adresami mailowymi i kontaktami na portalach społecznościowych, co z pewnością zaowocuje korespondencją, a tym samym doskonaleniem języka. Wspólnie spędzony czas poza szkołą, np..na lodowisku sprzyjały rozmowom w języku angielskim, jak również uczeniu się przydatnych zwrotów w języku chińskim, rumuńskim i brazylijskim. Wolontariusze z pewnością opuścili naszą placówkę z miłymi wspomnieniami. Szkoła zamierza kontynuować współpracę z AIESEC w kolejnych latach.

PROJEKT AIESEC W OCZACH NASZYCH UCZNIÓW

DSC02735Początkowo byliśmy zaskoczeni obecnością naszych gościi. Trudno było nam się przełamać do rozmowy w obcym języku. Jednak lekcje okazały się bardzo ciekawe i bogate w wiadomości o kulturze i historii innych krajów. Razem z Gabrielemz Brazylii bawiliśmy się w różne gry i zabawy oraz wymieniliśmy się ciekawostkami o swoich ojczyznach. Przedstawiliśmy mu kilka polskich tradycji, najstarszy i obecny hymn Polski, kolędę „Cicha noc” i krótką animację o historii Polski. Przeprowadzony przez niego quiz miał na celu sprawdzić, ile zapamiętaliśmy z prezentacji, nagrodą były brazylijskie słodycze. Graham z Hong Kongu przedstawił nam Chiny w bardzo kreatywny sposób, porównując je do Europy. Uczyliśmy się języka Grahama i tańca do chińskiej piosenki. Na koniec sprawdziliśmy swoją wiedzę podczas gry „Milionerzy”. Student z Rumunii pomógł nam przełamać barierę językową. Przedstawiliśmy siebie, ćwicząc tym samym nasz język angielski. Dobre odpowiedzi były nagradzane cukierkami.

Myślę, że wszyscy byli zachwyceni takimi lekcjami. Czekamy na ciąg dalszy tego programu i mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazje uczestniczyć w tego typu zajęciach :).