Święto Konstytucji 3 Maja

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.”

Wisława Szymborska „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”

5 maja 2023r. uczniowie klasy ósmej przedstawili program artystyczny z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto 3 maja jest wyjątkową uroczystością, która upamiętnia ważne w historii Polski wydarzenie. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki  3 maja 1791 roku w celu zlikwidowana wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest uznana za pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, ustawą zasadniczą.

Uczniowie, recytując wiersze i śpiewając chwytające za serce pieśni patriotyczne, podkreślili powagę tego święta. Dzięki temu młodzież i dzieci będą mogły zapamiętać i przekazać kolejnym pokoleniom informacje o ważnych  wydarzeniach, które miały miejsce w naszej Ojczyźnie. Galowe stroje i piękne dekoracje nadały uroczystości patriotyczny charakter. Ta uroczysta akademia na długo pozostanie w naszej pamięci.

Roksana Makowska, koło dziennikarskie