Tydzień Zakazanych Książek w Bibliotece Szkolnej

IMG_20210930_103015Tydzień Zakazanych Książek to wydarzenie organizowane corocznie w ostatnim tygodniu września, w tym roku od 19 do 25 IX.

Głównym celem tej inicjatywy jest przypominanie o wartości wolności słowa oraz sprzeciwianie się próbom cenzurowania i ograniczania dostępu do książek.

Historia Tygodnia Zakazanych Książek sięga lat osiemdziesiątych XX w. Podczas targów książki odbywających się w 1982 roku w Kalifornii księgarze z American Booksellers Association na znak sprzeciwu ustawili w wielkich żelaznych klatkach stosy około 500 książek, które były wówczas uważane za niebezpieczne.

Ponieważ obchody Tygodnia mają na celu zwrócenie uwagi na obecne i historyczne próby cenzurowania książek oraz wyrażenie poparcia dla wolności słowa, w tym czasie wiele bibliotek stara się popularyzować posiadane w swoich zbiorach książki, których kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy politycznych, a które obecnie uznawane są za wartościowe.
Włączając się w akcję Tygodnia Zakazanych Książek  Biblioteka Szkolna prezentuje kilka takich zakazanych lektur:

1. Biblia – Stary i Nowy Testament
2. George Orwell – Folwark zwierzęcy
3. George Orwell – Rok 1984
4. Jacob i Wilhelm Grimm – Czerwony Kapturek
5. Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera
6. Harriet Beecher Stowe – Chata wuja Toma

Bibliotekarze