Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

IMG_20210929_132605

Dnia 29 września 2021 roku w naszej szkole odbyło sie GŁOŚNE CZYTANIE. W tym roku klasy starsze czytały utwory Cypriana Kamila Norwida, głównie jego najpopularniejszy wiersz, czyli “Moją piosnkę II”. Uczniowie pod kierunkiem pań polonistek – chórem lub indywidualnie – wykonywali utwór wielkiego romantyka.
W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin tego poety. Wcześniej poznawaliśmy jego życie i twórczość, wykonując plakaty i prezentacje multimedialne.
Cyprian Kamil Norwid- polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Urodził się 24 września 1821 roku we wsi Laskowo Głuchy, a zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu. Jest jednym z najważniejszych polskich poetów romantycznych. Jego najpopularniejszymi  utworami są “Moja piosnka I”, “Moja piosnka II”, “Pióro”, “W Weronie”.

Święto Głośnego Czytania- to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świat nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m.in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze bądź filmy. W rolę czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele i uczniowie. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki.

My także zachęcamy Was do czytania książek i odwiedzania biblioteki.

Uczniowie klas młodszych także z wielkim zaangażowaniem włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Bibliotekarze

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: Klasa 7 recytuje wiersze Cypriana Kamila Norwida