Dzień Tolerancji

2Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie.
Albert Einstein

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. W naszej szkole ten ważny temat podjęli uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Marleny Laskowskiej. Uczniowie klas IV-VIII zebrali się w sali gimnastycznej by obejrzeć inscenizację przygotowaną przez ósmoklasistów posłuchać ich przekazu dotyczącego szacunku dla drugiego człowieka, akceptacji odmienności kulturowej – TOLERANCJI. Inscenizacji towarzyszyły rozwieszone na ścianie hasła – zasady “Dekalogu serdeczności”:

1. Ponieważ serdeczność jest możliwa, nie ma powodu, by obywać się bez niej.
2. Codziennie rozmawiajcie choć trochę ze sobą.
3. Nieustannie próbujcie stawać się lepsi.
4. Szanuj siebie.
5. Okazuj współczucie innym.
6. Bądź uprzejmy. Miłość nie dopuszcza złych manier.
7. Odkrywaj dobre i piękne cechy ludzi, nawet wtedy, gdy czynią oni wszystko, by to ukryć.
8. Nie bój się rozdźwięków i kłótni: jedynie zmarli i obojętni nigdy nie sprzeczają się.
9. Nie pozwól, by owładnęły tobą małe irytacje i codzienne trudności.
10. Uśmiechnij się! Uśmiech jest lekarstwem na wiele dolegliwości.