KSIĄŻKA I RÓŻA

20180425_10564823 kwietnia obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.
 Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze, m.in.: Cervantes, Szekspir, Nabokow, Vallejo.
Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright.
 Dzień też wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego – patrona tego regionu- obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.
Uczniowie kl. VI A, naśladując Katalończyków, wykonali podczas zajęć w bibliotece szkolnej czerwone róże. Niewątpliwie lektura w takim otoczeniu jest jeszcze przyjemniejsza.
ms