Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

IMG_2720Oj działo się dzisiaj w naszej szkole! Od samego rana w salach i na korytarzach szkolnych pojawili się organizatorzy fantastycznej imprezy mającej na celu promowanie bezpiecznych zachowań na drogach, w tym noszenia elementów odblaskowych przez pieszych uczestników ruchu drogowego i przez rowerzystów. Wydarzenie było powiązane z zainicjowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i z mazowieckimi WORD-ami kampanią, której przyświeca hasło „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny”.
Uczniowie ze szkoły podstawowej i z gimnazjum wzięli udział w trzech panelach edukacyjnych: popróbowali swoich sił jeżdżąc na rowerach po torze sprawnościowym, uczyli się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, obejrzeli film edukacyjny „… tak, chcę być bezpieczny”. Niektórym udało się „pojeździć” na symulatorze skutera. Uczniowie bardzo aktywnie korzystali z udostępnionych atrakcji. Nic dziwnego, skoro zajęcia prowadzone były profesjonalnie, niezwykle interesująco i z dużym zaangażowaniem pracowników WORD-u w Siedlcach, policjantów z KPP w Węgrowie i strażaków z PSP w Węgrowie.
Na koniec wszyscy uczniowie i goście zgromadzili się w sali gimnastycznej. Pan Tomasz Jagodziński – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – który koordynował całe wydarzenie, poprosił przybyłych gości o zabranie głosu. Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Dyrektor siedleckiego WORD-u Jacek Kobyliński, Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie mł. insp. Andrzej Styrczula oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie st. bryg. Jarosław Soszyński zwrócili się do młodzieży zachęcając do noszenia odblasków i propagowania bezpiecznych zachowań na drogach wśród swoich bliskich. Kulminacyjnym punktem dnia było rozdanie zestawów odblaskowych. Każdy uczeń otrzymał dwie opaski i dwie odblaskowe zawieszki.
Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wykorzystają wszystkie wiadomości, rady i gadżety, które dzisiaj zostały im przekazane. Przecież najważniejsze jest ich bezpieczeństwo.