Uczciliśmy 225-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

IMG_6572Klasa piąta wraz z chórem szkolnym przygotowała akademię upamiętniającą niezwykle ważne w historii Polski wydarzenie – ustanowienie pierwszej w naszym kraju, pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Zasadniczej, regulującej ustrój prawny państwa. Uczniowie wcielili się w postacie historyczne, których działania w końcówce XVIII wieku zadecydowały o losach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na scenie pojawił się Król Polski Stanisław August Poniatowski, zaborczy władcy państw sąsiadujących: Caryca Katarzyna, Cesarz Franciszek i Król Fryderyk. Osamotnionego Króla Stanisława wspierali w rozwiązywaniu problemów posłowie Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.

Akademię uświetniła obecność sztandarów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz wspólne odśpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego”.