226 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

20170504_104154

W tym roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grębkowie uroczyście obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 4 maja odbyła się akademia z tej okazji, którą przygotowali uczniowie kl. IIa i IIb gimnazjum pod opieką p. Hanny Żółkowskiej-Koper, p. Marleny Osmólskiej i p. Damiana Szymczakowskiego.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucj20170504_103256i 3-ego Maja jest wpisana w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: OJCZYZNA i PATRIOTYZM.

Konstytucja 3-ego Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczpospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: w 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I Rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a Sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst Konstytucji był przygotowany w tajemnicy. Jego inicjatorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej w naszej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6.04.1990r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenie konstytucji – święta narodowego.

Podczas akademii w grębkowskiej szkole uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i ustanowieniem Konstytucji 3-ego Maja. Przepiękne i wzruszające pieśni patriotyczne : „Rota”, „Witaj, majowa jutrzenko” były wyśpiewane przez chór szkolny (uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum), zaś hymn  „Boże, coś Polskę”-  przez uczennicę Igę Roguską z kl. IIA. Do wspólnego śpiewu włączyli się też aktywnie widzowie – uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w sali gimnastycznej.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o przepięknym święcie również obchodzonym 3-ego Maja –uroczystości Maryi Królowej Korony Polskiej. Uczennica Amelia Konarska przypomniała historię tego wydarzenia z dn. 1.04.1656r., gdy król Jan Kazimierz w katedrze we Lwowie oddał się wraz ze swoim wojskiem w opiekę Matce Boskiej. 300 lat później w roku 1956 kardynał Stefan Wyszyński odnowił te śluby na Jasnej Górze w Częstochowie i zawierzył naród Polski – Maryi. To oddanie i zaufanie Polaków Matce Bożej trwa do dziś.

Na koniec uczniowie zaśpiewali hymn maryjny: „Maryjo, Królowo Polski…”. Po skończonym występie uczniów głos zabrała p. dyrektor Grażyna Sawicka, która serdecznie podziękowała artystom ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczycielom za przygotowanie tej akademii.

Głównym celem akademii było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na łopoczącą polską flagę oraz wspólnie śpiewać hymn narodowy.

20170504_102444 20170504_103112

Akademia 3 Maja Narodowe Święto Konstytucji